Alates veebruarist saavad Itella smartposti kullerid nii Eesti-siseseid kui ka rahvusvahelisi pakke toimetada inimestele Cleveroni kodu-pakiautomaatidesse ja kortermaja-pakiautomaatidesse. Aasta teises pooles soovib smartpost oma automaadivõrku lisada ka CollectNet’i pakirobotid.

Kui inimene on tellinud oma eramajja kodu-pakiautomaadi, siis paneb kuller tulevikus paki sinna. Selliseid kodu-automaate on Eestis täna umbkaudu 80, neist suurem osa Tallinnas ja Harjumaal, ent mõned ka näiteks Viljandimaal, Tartumaal ning Saaremaal. Kortermaja-pakiautomaate on Eestis praeguseks kümmekond, teist sama palju on ka ettevõtetesse paigaldatud pakiautomaate. Needki on nüüdsest Itella smartposti kullerite kasutuses.

Kahe ettevõtte koostöö tulemusel ei pea suur hulk inimesi enam kullerit ootama, vaid nad saavad oma paki neile sobival ajal ka kodu- või töökoha lähedalt automaadist välja võtta. „Pakkide sorteerimisel midagi teisiti ei tehta. Kui kuller viib inimesele pakki ja näeb maja juures või sees Cleveroni uue põlvkonna pakiautomaati, siis proovib ta telefonis oleva rakenduse abil pakki sinna sisestada. Kui see õnnestub, siis jääb pakk sinna, kui mitte, siis toimib kuller nii nagu varem,“ kirjeldas protseduuri Itella Estonia tegevjuht Meelike Paalberg.

Cleveroni teenuste juhi Kaur Ojakivi sõnul tähendab kodu-pakiautomaatide kasutamise võimalus klientidele kasvavat kasutajamugavust. „Kodu-pakiautomaat annab inimesele vabaduse planeerida oma aega ise, mitte paki saabumise järgi. Samuti, mida rohkematest e-poodidest on võimalus pakid mugavalt ja ilma kullerit ootamata enda koduuksele saada, seda suuremaid e-kaubanduse kasvunumbreid ka tulevikus nägema hakkame,” lisas Ojakivi.

Kodu-pakiautomaadi termoalale mahuvad temperatuuritundlikud pakid mõõdus 31 × 51 × 27 cm ning pakialale saadetised mõõdus 38 × 36 × 60 cm. Kortermaja-pakiautomaati mahuvad kõik saadetised, mis jäävad mõõtudesse 40 × 60 × 60 cm.

Itella Estonia OÜ on Soome Posti Gruppi kuuluv rahvusvaheline logistikaettevõte, mis on Eestis esindatud alates 2006. aastast. Itella Estonia OÜ pakub äriklientidele maantee-, mere- ja lennutransporti ning laologistika täisteenust, kullerveoteenust ning ekspressveoteenust. Alates 2016. aasta detsembrist ka pakiautomaadi teenust.

Cleveron AS loob innovaatilisi lahendusi pakkide kättetoimetamise viimase miili jaoks. Ettevõtte toodete hulka kuuluvad nii eestlastele tuntud pakiautomaadid kui ka mainekate jaemüüjate robootilised pakiterminalid. Kõiki Cleveroni lahendusi ühendab üks eesmärk – välistada paki saamiseks järjekorras seismine või kulleri ootamine, et inimesed saaksid oma väärtuslikku aega hoopis endale sobivalt kasutada.